Jak dobrać aparat słuchowy?

Jednym z najlepszych sposobów poradzenia sobie z problemami ze słuchem jest założenie aparatu słuchowego. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne modele i rodzaje aparatów słuchowych. Jego wybór nie może być zatem przypadkowy. Aparat słuchowy zawsze musi być indywidualnie dopasowany do potrzeb osoby, która ma go nosić. Warto zatem wiedzieć jak właściwie dobrać aparat słuchowy.

Wywiad medyczny, otoskopia i diagnostyka słuchu

W pierwszej kolejności lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad medyczny. Jego celem jest uzyskanie informacji o stanie zdrowia pacjenta, w szczególności odnoście układu słuchowego. Kolejny krok to przeprowadzenie otoskopii. Jest to badanie stanu ucha zewnętrznego. Badanie polega na sprawdzeniu czy wewnątrz kanału słuchowego zewnętrznego nie znajduje się woskowina lub ciała obce. Oceniany jest także stan błony bębenkowej. W celu prawidłowego doboru aparatu słuchowego musi być przeprowadzona diagnostyka słuchu. Badanie zawsze przeprowadzane jest w specjalnej kabinie ciszy.

Dopasowanie aparatu słuchowego

Po zapoznaniu się ze stanem słuchu pacjenta lekarz jest w stanie zaproponować różne rozwiązania dostępne na rynku. Pacjent po zapoznaniu się z dostępnymi możliwościami może wybrać to rozwiązanie, której najbardziej odpowiada jego potrzebom. Chodzi to także o wygodę oraz estetykę. Po wyborze konkretnego modelu następuje jego dopasowanie do ucha pacjenta. Ważne, aby wybrany aparat słuchowy był najwyższej jakości. Najlepszych modeli poszukać można w sieci pod hasłem „aparaty słuchowe Poznań –https://fontech.pl.

Test aparatu słuchowego

Ostatnim etapem jest test aparatu słuchowego. Proces ten polega na emisji różnych dźwięków w celu sprawdzenia czy pacjent wszystkie te dźwięki słyszy w sposób prawidłowy. Jeśli tak to proces doboru aparatu słuchowego zostaje zakończony. Jeśli nie, wówczas potrzebne jest dodatkowe jego dopasowanie. Wszystko do momentu, aż pacjent będzie wszystkie dźwięki słyszał prawidłowo, a samo noszenie aparatu będzie dla niego komfortowe.